Jak odtwarzać pliki wideo w jakości Ultra HD 4K?

Poznaj Dune HD Realbox 4K – odtwarzacz sieciowy z procesorem nowej generacji Realtek 1395

Dune HD Realbox 4K to najnowszy odtwarzacz sieciowy Android TV Box 4K firmy Dune HD, czołowego producenta wysokiej klasy odtwarzaczy plików AV, od kilkunastu lat oferującego z powodzeniem swoje produkty klientom na całym świecie. Urządzenie oferuje duże możliwości w niewielkiej cenie i ma szanse stać się najpopularniejszym modelem z nowej linii Dune HD.

Elegancki i minimalistyczny wygląd Dune HD Realbox 4K idzie w parze z zaawansowaną technologią – urządzenie korzysta z najnowszego, czterordzeniowego procesora firmy Realtek RTD1395 – to wzbogacony o nowe funkcje następca popularnych procesorów RTD 1295 i RTD 1296. Odtwarzacz posiada wyjście HDMI 2.0a ze wsparciem rozdzielczości 4K Ultra HD. Absolutną nowością jest obsługa HDR 10+, standardu konkurencyjnego do Dolby Vision, jak i HDR (z zaawansowaną konwersją do SDR) i wsparcie kodeka VP9 profil 2. Ponadto Dune HD Realbox 4K obsługuje dekodowanie dźwięku wielokanałowego HD-Audio i odtwarzanie bezstratnych plików z możliwością obsługi audio w jakości 24bit/192kHz jak i plików SACD (ISO,dff,dsf). Urządzenie na polski rynek wprowadza C4i, dystrybutor firmy Dune.

Dune HD Realbox 4K umieszczono w metalowej, czarnej obudowie z pasywnym chłodzeniem. Na froncie urządzenia znajduje się czytelny wyświetlacz. Z boku obudowy znajdują się 2 porty USB 2.0 do podłączenia zewnętrznych nośników oraz wejście na kartę micro SD. Z tyłu urządzenia znajduje się wyjście AV kompozytowe z audio stereo na mini jack 3,5mm, wyjście audio optyczne S/PDIF, port sieciowy GB Ethernet, port zasilania 12 V DC oraz przyłącza anten wifi pracujących w systemach 802.11b/g/n/ac/2T2R w paśmie 2,4 GHz i 5GHz, jak i Bluetooth 4.2.

Za wyświetlanie obrazu odpowiada w Realbox 4K jeden z najnowszych chipów na rynku − Realtek RTD1395. Czterordzeniowy procesor bazujący na platformie ARM Cortex-A53 został specjalnie zaprojektowany do odtwarzania multimediów. Układ działa we współpracy z modułem graficznym Mali-470 MP4. Dzięki wysokiej klasy podzespołom, odtwarzacz jest w stanie uzyskać jakość wideo przewyższającą możliwości innych obecnych odtwarzaczy set-top-box z systemami Android, Windows, czy Linux. Dune HD Realbox 4K posiada także 2 GB pamięci RAM i 16 GB szybkiej pamięci wewnętrznej, co pozwala na bezproblemową instalację i płynną obsługę wielu wymagających aplikacji.

Urządzenie w pełni obsługuje płynne wyświetlanie obrazu 4K Ultra HD 60Hz z 10-bitową przestrzenią kolorów. Nowa generacja odtwarzaczy Dune HD jako pierwsza na rynku obsługuje też standard HDR 10+, zapewniający dynamiczne odwzorowanie poziomu jasności w kontraście do zwykłego systemu HDR. Odtwarzacz wspiera najpopularniejsze formaty i kodeki wideo, w tym H.264, H265, a także VP9 profil 2 stosowany w filmach YouTube z HDR. Możemy mieć pewność, że z pomocą Dune HD Realbox 4K odtworzymy niemal każdy plik wideo. Unikalnym rozwiązaniem jest możliwość manualnego dostosowania próbkowania chrominancji do wskazanego trybu wideo HDMI.

Nowością na rynku odtwarzaczy jest fakt, że Dune HD Realbox 4K pracuje równolegle na dwóch systemach operacyjnych. Podstawowy, to oparty na Linuksie, oryginalny system Dune HD OS, rozwijany już od ponad 10 lat i zapewniający stabilną pracę i płynne odtwarzanie plików. Równolegle z nim pracuje system Android OS wersji 7.1, dzięki któremu można skorzystać z licznych aplikacji i serwisów multimedialnych. Co istotne, specjalne algorytmy producenta sprawiają, że system Android nie jest nadrzędny i nie narzuca agresywnego zachowania, które występuje na innych tego typu urządzeniach. Dune HD OS minimalizuje wpływ Androida na zarządzanie zasobami procesora i utrzymuje zapas mocy obliczeniowej, przejawiający się płynnym odtwarzaniem wideo w najwyższej jakości. Udoskonalany od lat system Dune HD OS gwarantuje wiernym marce użytkownikom bezproblemową obsługę i poruszanie się po nowym interfejsie. Osoby mające z nim pierwszy raz do czynienia zwrócą zaś uwagę na wysoką ergonomię i niezawodność nakładki.

Podstawą systemu jest otwarty zestaw narzędzi programistycznych Dune HD SDK oraz interfejs API Dune. System posiada dostęp do aplikacji ze sklepu Google Play dla wersji Android OS oraz aplikacji dostarczanych przez producenta. Interfejs użytkownika Dune HD jest specjalnie zoptymalizowany do użytku na ekranach telewizorów i sterowania za pomocą standardowego pilota. Dzięki niemu korzystanie z odtwarzacza Dune HD Realbox 4K jest proste i wygodne.

Producent znany jest z tego, że od wielu lat śledzi opinie użytkowników i systematycznie zapewnia aktualizacje. Dzięki czemu nawet starsze wersje urządzeń otrzymują aktualizacje od ponad 10 lat. To efekt strategii „single code base”, polegającej na tym, iż wszystkie modele Dune bazują na wspólnym rdzeniu, aktualizowanym i ulepszanym regularnie dzięki opiniom użytkowników. Aktualizacja oprogramowania producenta dokonywana jest przez Internet (po zgłoszeniu przez urządzenie dostępności nowszego oprogramowania).

Odtwarzacz Dune HD wyróżnia się obsługą obrazów płyt z pełną obsługą menu wraz funkcją niezauważalnego scalania rozdziałów płyty. Dotyczy to formatów BD-J, BD4K, BD3D, HD audio. Menu Blu-Ray wczytuje się szybko i pozwala przeglądać multimedia tak, jak na odtwarzaczu płyt z dostępem do wszystkich dodatków. Obrazy Blu-ray także mogą mieć różne formaty (plik BD ISO lub katalog BDMV) i pochodzić z dowolnego źródła – lokalnego napędu (USB) albo lokalizacji sieciowej (SMB, NFS). Player umożliwia również wybór regionu Blu Ray. Alternatywnie od pełnego menu Blu-Ray, odtwarzacz wspiera funkcję BD Lite.

Dune HD Realbox 4K obsługuje formaty 3D zarówno Side-by-side (obraz obok obrazu) jak i Top-to-bottom (obrazy jeden nad drugim) oraz MVC (BD3D), co zapewnia wspaniałą jakość odtwarzania Full HD w 3D.

Zaletą Dune HD Realbox 4K jest również zaawansowana funkcja edycji wyświetlania napisów ze zmianą czcionki, koloru, przesunięcia na ekranie czy dodawaniem efektów. Istnieje także możliwość pobierania napisów on-line w dowolnym języku.

Dune HD Realbox 4K będzie również doskonale współpracował z amplitunerami kina domowego, dzięki wsparciu odtwarzania i dekodowania wysokiej jakości audio. Odtwarzacz oferuje całościowe, sprzętowe dekodowanie dźwięku wielokanałowego HD Audio z zaawansowanymi formatami Dolby Atmos i DTS:X, z pełnym HDMI passthrough oraz downmix do stereo. Dune HD Realbox 4K wspiera natywnie 192kHz /24 bity w bezstratnych plikach flac ,ape czy wav na złączach cyfrowych HDMI i optycznym. Fabryczna aplikacja odtwarzacza audio obsługuje natywnie obrazy płyt SACD: ISO a także pliki DFF, DSF, Dune HD Realbox 4K ponadto odtwarza pliki SACD zarówno obrazów płyt ISO, jak i pliki dxf/dsf.

Nowa seria odtwarzaczy Dune HD korzysta z autorskich mechanizmów automatycznego odświeżania, w tym 23,976 Hz z redukcją przerw przy zmianie częstotliwości odświeżania i rozdzielczości, co odbywa się na początku filmu, w przeciwieństwie do większości odtwarzaczy opartych na chipsecie Realteka, które mają to do siebie, że ustawiają te parametry dopiero po rozpoczęciu odtwarzania, czego rezultatem jest nieprzyjemne migotanie obrazu.

Dune HD Realbox 4K wyposażono we wsparcie usługi DRM: Widevine L1, co umożliwia oglądanie materiałów Online Premium w najwyższej dostępnej jakości HD i Ultra HD z serwisów VOD, czy z YouTube.

Odtwarzacze Dune HD są wyposażone w użyteczny interfejs do zarządzania filmami „My Collection”. Układa on filmy zgromadzone przez użytkownika w atrakcyjne katalogi wzbogacone pobieranymi z sieci informacjami i obszernymi opisami, miniaturami plakatów, linkami i tagami kierującymi do wiadomości o aktorach oraz trailerami. Zaawansowana przeglądarka identyfikuje filmy automatycznie. Biblioteka multimediów pozwoli w prosty i przejrzysty sposób zintegrować w jednym miejscu nasze wszystkie lokalne i sieciowe źródła plików.
W zestawie z Dune HD Realbox 4K otrzymujemy pilota zdalnego sterowania na podczerwień. Kontroler ma funkcję programowania przycisków do sterowania innym urządzeniem np. telewizorem, z wbudowaną funkcją myszy oraz wielu skrótów szybkiego dostępu.

Istnieje możliwość dokupienia zewnętrznego kontrolera, np. myszy powietrznej AirMouse z czujnikiem żyroskopowym, czyli urządzenia wielkości pilota, którym wykonując ruchy w powietrzu sterujemy kursorem na ekranie telewizora. To praktyczne rozwiązanie sprawdza się przy korzystaniu z programów multimedialnych lub przeglądarki, jednak przy podstawowym zastosowaniu całościowe sterowanie urządzeniem może być realizowane poprzez aplikację Dune Control, opracowaną na systemy iOS i Android. Zapewnia ona pełen dostęp do wszelkich funkcji odtwarzacza w możliwie wygodny sposób. Aplikacja w pełni zastępuje standardowego pilota. Menu na ekranie aplikacji jest dokładnym odzwierciedleniem menu na ekranie TV i obejmuje sekcję Now Playing do wygodnego sterowania odtwarzaniem. Możliwe jest więc odtwarzanie muzyki bez włączania ekranu TV, co jest ważne dla melomanów szukający wygodnego streamera muzyki.

Dune HD Realbox 4K posiada możliwość integracji z systemami automatyki Smart Home, takimi jak Control4 oraz Crestron.

Dune HD Realbox 4K jest wyposażony w kartę WIFI obsługującą protokoły 802.11b/g/n/ac/2T2R i dwiema zewnętrznymi antenami Wi-Fi, dzięki czemu możliwe jest odtwarzanie materiałów w wysokich szybkościach bez przewodu LAN. Natomiast przewodowa karta sieciowa Gigabit Ethernet daje gwarancję niezawodnego przesyłu danych niezależnie od lokalnych warunków pracy. Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth 4.2 możliwe jest podłączenie urządzeń peryferyjnych takich jak: myszki, bezprzewodowe klawiatury, joysticki, słuchawki i głośniki oraz inne urządzenia.

Cena detaliczna Dune HD Realbox 4K wynosi 888 zł brutto. Urządzenie można nabyć w sklepie elektronicznym dostępnym pod adresem www.c4i.com.pl. Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją producenta. Firma C4i, będąca jednym z największych dystrybutorów odtwarzaczy multimedialnych w Polsce, zawsze dostarcza urządzenie z aktualnym oprogramowaniem.